Hakkımızda

Hikâyemiz 1940’lı yıllarda başladı. Taş plak dinlemenin, haberleri ajanstan takip etmenin ve tahsil için Avrupa’ya gitmenin moda olduğu zamanlardı...

 

Dönemin zorlu koşullarına rağmen, kurucumuz Yakup Çetinalp oyuncakları o kadar seviyordu ki, çalıştığı sektörü değiştirip oyuncak dünyasına adım attı. İyi ki de attı, bakın sonrasında olaylar nasıl gelişti…

 

Yakup Çetinalp kurşun askerleri üretmeye başladığında el ile baskı yapılan makineler kullanıyordu, toplam üretim yaptığı alan ise 40m² ile sınırlıydı ve Türkiye’de oyuncak sektörü yok denecek durumdaydı. Oğlu Hasan Faruk Çetinalp de altı yaşında babasına katıldı ve birlikte Anadolu’yu gezerek bu küçük atölyede ürettikleri kurşun askerleri sattılar.

 

Üstelik daha pazarlama teknikleri icat edilmemişti ve tanıtımlarını yapabilecek ajansların kurulmasına onlarca yıl vardı.

 

Zamanla kurşun askerler yerini plastik askerlere bıraktı. Baba oğul yaratıcılıklarını kullandılar ve sektörün belki de ilk çekilişle pazarlama yöntemini uyguladılar, oyuncak askerleri ‘niyet’ kâğıtlarına sardılar ve insanlara hediye kazanmanın heyecanını yaşatıp oyuncak sattılar.

 

Büyük bir çekiliş torbasının içine, her birini özenle paketledikleri 260 adet kurşun askeri koydular.

 

Bu askerlerden 30 tanesinde sürpriz hediyeler vardı. Torbadan rastgele bir paket çeken çocuk, eğer paketinde hediye numarası varsa bu numaraya karşılık gelen oyuncağı kazanıyordu. Bunun 1940’lı yıllarda yapıldığını hayal edin…

 

Gerçek bir pazarlama başarısı!

 

İnsan işini severek yapınca karşılığını mutlaka alır derler. Baba oğulun bu heyecanı ve azmi de karşılıksız kalmadı; birçok firma tarihin tozlu raflarına kalkarken Pilsan günden güne büyüdü. Büyüdü ama içindeki çocuğu kaybetmeden…

 

Zaman değişti, taş plaklar yerini dijitale bıraktı, haberler ajanslardan değil sosyal medyadan takip edilir oldu. Elbette biz de değiştik, geliştik ve zamanı yakaladık. Bugün Hasan Faruk Çetinalp öncülüğünde, 85.000 m²lik kapalı alanda, son teknoloji makinelerle üretim yapıyoruz. 40,000 m² üretim ve 10,000 m² depolama alanı yatırımlarımız devam ediyor.

 

Başta da dediğimiz gibi, Hasan Faruk Çetinalp çocukluk heyecanını hiç kaybetmedi ve Pilsan’ı Türkiye’nin en köklü oyuncak üreticisi haline getirdi.

 

Kurşun askerlerle başlayan yolculuğumuz, her yaş grubundan çocuğa hitap eden, yüzlerce çeşit ürünle devam ediyor. Sadece çocuklar mı? Yaşı kaç olursa olsun, içindeki çocuğu kaybetmeyen herkese göre bir oyuncağımız var.

 

Dönemin efsaneleri arasına giren Kuzey Kalesi, hemen her çocuğun rüyası akülü arabalar ya da sevimli bir kaydırak…

 

Hikâyemiz burada bitmedi; biz İstanbul – Silahtar’daki 40m² atölyeye sığmadık, önce Türkiye’ye, sonra da dünyaya açıldık. Kim bilir, belki de çocuğunuzun elinden düşürmediği Pilsan oyuncağın aynısı, dünyanın öbür ucundaki başka bir çocuğun en iyi oyun arkadaşıdır…

 

Yolculuğumuz da burada bitmedi elbette; hala aynı heyecanla çalışıyoruz ve hedefimiz kimsenin yapmadığı oyuncakları üreterek hayatlarınızda güzel izler bırakmaya devam etmek.

 

Bu keyifli yolda sizi de yanımızda görmekten çok memnunuz.

Misyonumuz

Çocukları seviyoruz ve oyuncaklarımız rengârenk olsa da hayatın gerçek renklerinin onlar olduğunu biliyoruz. Bu nedenle tüm ürünlerimiz profesyonel ekibimiz tarafından, titizlikle tasarlanıyor ve çocuk sağlığına, gelişimine uygun şekilde üretiliyor. Amacımız sadece çocukları eğlendirmek değil, onların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlamak. Çevreye saygılı, yenilikçi, modern üretim anlayışımızla ve birbirinden eğlenceli ürünlerimizle dünyadaki her çocuğun hayatına dokunmak istiyoruz.

Vizyonumuz

Sağlıklı ham maddeden üretilen, kaliteli ve eğlenceli oyuncaklara ulaşmanın her çocuğun hakkı olduğunu düşünüyoruz ve teknolojiyi hayal gücüyle birleştirip, her yıl oyuncaklarımızı dünya çapında daha fazla çocuğa ulaştırarak sektöre öncülük ediyoruz. Bu anlayıştan yola çıkarak, ülkemizde edindiğimiz sektör liderliğini dünya çapında yakalamak istiyoruz.

Tarihçe

E-BÜLTEN

E-BÜLTEN

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. Formu doldurarak Aydınlatma Metni'ni, Üyelik Sözleşmesi'ni, Rıza Metni'ni, Gizlilik ve Çerez Politikası'nı okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.